Ile zarabia i czym zajmuje się dietetyk dziecięcy

ile zarabia dietetyk dziecięcy

W obecnym świecie  przesyconym konsumpcjonizmem i nadmiernym spożywaniem jedzenia pod każdą postacią, szczególnie fast foodów,  problem otyłości i chorób cywilizacyjnych dotyka najmłodszych członków społeczeństwa czyli dzieci. Specjaliści uznali że jest to odpowiedni moment aby podjąć walkę z nadmierną otyłością i nadwagą u dzieci, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim w trosce o zdrowie najmłodszych, a w późniejszym okresie dojrzewającego i starzejącego się społeczeństwa.

Kiedy wdrożyć program żywieniowy dla dzieci?

Troska o zdrowie najmłodszych to jedna z najważniejszych kwestii i priorytetów dla rodziców, ale także ważny interes społeczny. Dlatego nie możemy pominąć tak ważnej kwestii jak odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Im wcześniej wdrożymy zbilansowane programy żywieniowe dla dzieci z pomocą specjalistów, tym mamy pewność że jest to opłacalna inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój naszych pociech. Prawidłowe nawyki żywieniowe wdrożone od najmłodszych lat przeciwdziałają i skutecznie chronią dzieci przed otyłością, cukrzycą, wadami postawy, niską samooceną a  w konsekwencji bulimią i anoreksją.

Który specjalista pomoże w problemach żywieniowych u dzieci?

Rodzice nie zawsze są dość konsekwentni i wytrwali w pragmatycznym wdrażaniu zdrowej diety u swoich dzieci. Dlatego z pomocą przychodzi dietetyk dziecięcy, który w sposób realny i merytoryczny jest w stanie sprawić że teoria zostanie zastosowana w praktyce i wdrożona z profesjonalizmem i znajomością tematu przez specjalistę. Ekspert w pracy z dziećmi z szeroką wiedzą z metod  przygotowania żywności i potraw, a także wiedzy z zakresu żywienia człowieka  to idealny specjalista który pomoże w problemach żywieniowych u dzieci.  Warte zaznaczenia jest, że zawód dietetyka został wpisany do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności w roku 1967 i ma już dość długą tradycję.

Czym zajmuje się dietetyk dziecięcy?

Profesjonalny dietetyk ma szerokie spektrum działania w opiece, prowadzeniu i nadzorowaniu zbilansowanego programu żywieniowego u dzieci starszych jak i maluszków. Najczęściej zwracamy się do takiego specjalisty gdy szukamy porady:

  1. w rozszerzeniu i wprowadzeniu nowych potraw dla najmłodszych
  2. w problemach z nadwagą i otyłością u dzieci
  3. w ułożeniu zbilansowanej diety dla malucha
  4. w rozplanowaniu i organizacji diety dla alergika
  5. w ułożeniu jadłospisu dla niejadków
  6. w ułożeniu programu zmian żywieniowych

Biegły z zakresu żywienia i dietetyki zajmuje się również placówkami przeznaczonymi dla najmłodszych takich jak żłobki, przedszkola, czy szkoły gdzie pod jego pieczą pozostaje dbałość o prawidłową i zbilansowaną dietę dla naszych dzieci. Na szczególną uwagę zasługuje fakt że specjalista dietetyk podchodzi do każdego przypadku indywidualnie i personalnie.

Zarobki w zawodzie dietetyka

Tak jak w każdym zawodzie stawki dla pracowników w tej branży są uzależnione od miejsca pracy, sektora, oraz oczywiście placówki umiejscowionej w dużym mieście, lub małej miejscowości. Szacuje się że w roku 2022 zarobki w tej branży wynoszą średnio około 3.800 zł netto.  Grupa około 20% dietetyków pracująca w sektorze prywatnym  lub we własnym gabinecie osiąga zarobki do 10 000 miesięcznie. Sektor ten jest atrakcyjny, a kierunek studiów oblegany przez młodzież co świadczy o popularności i możliwości rozwoju tego zawodu na rynku w przyszłości.  Zawód ten jest stawiany w czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów a co za tym, idzie zarobki na tym polu działania będą rosły, a pozycja ekspertów w tej dziedzinie na rynku pracy będzie się umacniać.