Ile zarabia i czym zajmuje się księgowa?

Praca księgowej to odpowiedzialne zadanie, wymagające wiedzy i doświadczenia, a także bezustannego podnoszenia kwalifikacji i pozostawania na bieżąco z nowelizacjami przepisów. Księgowa ma wiele obowiązków, dlatego powinna otrzymywać za ich wykonywanie adekwatne wynagrodzenie. Co dokładnie robi więc księgowa i jakiej płacy może się spodziewać?

Co robi księgowa?

Księgowa zajmuje się rachunkowością, co oznacza, że księguje faktury, rozlicza składki, przygotowuje deklaracje do ZUS i US, a także sporządza sprawozdania, raporty i analizy finansowe. Jej praca ma na celu kontrolowanie sytuacji firmy i umożliwianie podejmowania odpowiednich decyzji jej właścicielom. Warto pamiętać, że praca księgowej może obejmować też obsługę kadrowo-płacową, czyli zgłaszanie pracowników do ZUS, wyrejestrowanie osób zwolnionych czy też przygotowywanie deklaracji podatkowych i ubezpieczeniowych.

Odpowiedzialność księgowej

Praca na stanowisku księgowej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeden błąd w prowadzeniu ksiąg rachunkowych czy rozliczaniu podatków może sporo kosztować firmę, podlegającą sankcjom karnym. Księgowi podlegają więc odpowiedzialności społecznej. W trakcie wykonywania pracy mają też świadomość odpowiedzialności karnej i cywilnej, dlatego powinni przestrzegać prawa i korzystać z dowodów księgowych. Co więcej, muszą prowadzić księgi bezbłędnie i rzetelnie, na bieżąco kontrolując wszystkie pozycje pod kątem własnych pomyłek. 

Czego wymaga się od księgowej?

Pracodawcy od kandydatów na księgowych oczekują nie tylko adekwatnego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, ale również:

  • umiejętności analitycznego myślenia,
  • dobrej znajomości programów księgowych,
  • skrupulatności i dokładności,
  • odpowiedzialności, 
  • dobrej organizacji pracy własnej,
  • znajomości języków obcych, dobrej znajomości pakietu MS Office.

Księgowa powinna charakteryzować się też wysoką kulturą osobistą i umiejętnością pracy w zespole. 

Ile zarabia księgowa?

Około jedna czwarta wszystkich osób zatrudnionych na stanowisku księgowej zarabia miesięcznie mniej niż ok. 3600 zł netto. Podobna ilość osób otrzymuje natomiast na rękę ponad 5100 zł. Średnia pensja księgowej czy księgowego wynosi natomiast około 4200 zł netto. Jeśli chodzi o lokalizację, to najwięcej zarobi księgowa zatrudniona w województwie mazowieckim, a najmniej w lubelskim czy warmińsko-mazurskim. 

Jak zostać księgową?

Atrakcyjne zarobki na stanowisku księgowego czy księgowej zachęcają do podjęcia tego typu pracy. Jednak, aby zajmować się księgowością, należy uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Kandydat na takie stanowisko powinien ukończyć studia licencjackie lub magisterskie. Dla osób chętnych dostępne są również kursy i szkolenia, podczas których można nauczyć się księgowości. Kierunki studiów, po których można dostać pracę na stanowisku księgowej to ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie, prawo, administracja. Jeśli osoba zainteresowana takim zawodem uzyskała wykształcenie średnie, musi odbyć też dwuletnią praktykę w zawodzie oraz uzyskać pozytywny wynik w trakcie egzaminu Ministra Finansów. Natomiast osoba po studiach wyższych powinna odbyć 3-letnie praktyki, ale nie musi już zdawać egzaminu Ministra Finansów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Eurokadra.expert

Podobne wpisy