Ile zarabia i czym zajmuje się – geodeta?

Dla wielu ludzi geodeci kojarzą się z pracą na drogach lub na działkach. Geodetą nie może zostać każdy, ponieważ do tego zawodu są potrzebne określone uprawnienia i kwalifikacje, dlatego potrzeba czasu, aby nim zostać. Pracując jako geodeta nie można być osobą skazaną, ale też trzeba mieć przynajmniej szkołę średnią kierunkową ukończoną lub trzeba ukończyć studia wyższe o takim kierunku, aby pracować w tym zawodzie.

Jakie czynniki wpływają na zarobki geodety?

Tak naprawdę na jego wartość wynagrodzenia wpływa mnóstwo czynników. Zarobki różnią się od tego nawet, w którym województwie w naszym kraju działa geodeta. Wiadomo, że geodeta może specjalizować się tylko w kilku czynnościach, które wykonuje, ale wtedy może to obniżyć jego wartość wynagrodzenia przez to, że będzie on miał mniej klientów. Więcej zarobi osoba w tym zawodzie, która założy własną działalność gospodarczą, bo w takim przypadku będzie ona mogła wykonywać większą ilość pracy, co spowoduje, że zarobi więcej pieniędzy. Coraz częściej niestety geodetom są proponowane umowy o dzieło i zlecenia i bardzo trudno jest im dostać umowę o pracę. Dlatego nieraz jedynym rozwiązaniem jest założenie własnej firmy, która będzie świadczyła usługi geodezyjne. Trudno jest się dostać na urzędnika geodezyjnego, ponieważ tacy specjaliści na tych stanowiskach pracują kilkanaście lat.  Osoba będąca geodetą może liczyć na zarobki w przedziale od 3180 złotych brutto miesięcznie do 4840 złotych brutto miesięcznie. Ten przedział to średnie zarobki geodetów, dlatego niektórzy z nich zarobią więcej pieniędzy.  Wiadomo, że o wiele większe pensje będą mieli prawdziwi specjaliści, którzy będą działać na własną rękę i założą firmę. Wynagrodzenie miesięczne zależy też od tego jakie dokładnie prace geodeta będzie wykonywał. Na przykład za wykonane przez niego mapy projektowe klient będzie musiał zapłacić około 1500 zł, a za dokładny podział działki będą oni mogli zarobić około 2500 zł. Na największe zarobki można liczyć we większych miastach takich jak Warszawa, Gdynia, Gdańsk, czy Kraków, gdzie jest o wiele więcej potencjalnych klientów zainteresowanych usługami wykonywanymi przez geodetę.

Czym dokładnie zajmuje się geodeta w swojej pracy?

Do jego głównych zadań należy wyznaczenie ternu danej działki, dzięki wykonanym przez siebie pomiarom. Wiadomo, że musi on tez odpowiednio zmianę granicy danego terenu nanieść na mapki geodezyjne. Wykonując ten zawód trzeba być niesamowicie dokładnym, ponieważ tak naprawdę osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za to z ilu metrów działki będzie mógł korzystać właściciel tego terenu. Nieraz zdarza się, że ktoś wykonał niewłaściwy pomiar w przeszłości i trzeba na przykład rozwalić ogrodzenie, bo nie stoi ono na naszym terenie. Dokonuje on również pomiarów działek, gdy są budowane autostrady i drogi, gdyż trzeba sprawdzić, czy wszystko jest odpowiednio wyznaczone zgodnie ze stanem w danej chwili. Zawsze po takim pomiarze musi on sporządzić odpowiednie sprawozdanie z przeprowadzonych pomiarów.  Mogą oni też urządzać tereny leśne lub rolne. Do zadań geodetów należy również przygotowanie wszelkiego rodzaju mapek, ale też prowadzą oni ewidencję gruntów. Geodeta jest odpowiedzialny też za opis rzeźby terenu oraz sporządza on listę bogactw mineralnych na danej powierzchni. Pracując w tym zawodzie mogą oni też wyceniać wartość danej nieruchomości lub działki na podstawie dokumentów geodezyjno- kartograficznych.

 

Podobne wpisy