Ile zarabia i czym zajmuje się radca prawny?

W prawniczej nomenklaturze, czasami łato się można pogubić. Warto, jednakże chociażby pobieżnie, orientować się w tematyce i mieć świadomość, do kogo najlepiej będzie się zwrócić z wybranym problemem. Czym zajmuje się dokładnie radca prawny i jakie mogą być jego zarobki? Na to pytanie, postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi w poniższym artykule.

Radca prawny czy może jednak adwokat?

Nierzadko zastanawiamy się, co będzie stanowiło lepszy wybór – konsultacja oraz znalezienie wsparcia u radcy prawnego, czy też może jednak u adwokata. Jeszcze parę lat temu stanowiło to ogromną różnicę, niemniej jednak od roku 2015 radcowie uzyskali takie samo umocowanie oraz kompetencje, jak adwokaci.

Obecnie radcowie prawni zajmują się głównie prawnym doradztwem, sporządzaniem projektów umów i dokumentów, jak i reprezentacją przed sądami, gdzie mogą występować nie tylko w roli pełnomocników, ale również i obrońców. Tyczy się to również postępowań przez Najwyższym Sądem, Naczelnym Sądem Administracyjnym, Trybunałem Konstytucyjnym, Europejskim Trybunałem Praw Człowieka oraz Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Prawnie nie ma żadnych ograniczeń dla podmiotów, na których rzecz może pracować radca prawny. Najczęściej prowadzi on prawną obsługę:

  • osób fizycznych – jest to chociażby pomoc w zakresie spraw rodzinnych takich, jak podziały majątku i rozwody, kwestiach związanych z prawem pracy, w sprawach spadkowych, nieruchomości, jak również reprezentacją przed sądem,
  • instytucji publicznych i urzędów administracji – jest to chociażby tworzenie projektów umów, projektów uchwał samorządów, decyzji administracyjnych, jak również reprezentowanie wybranych urzędów przed sądami, 
  • przedsiębiorstw – będzie to między innymi bieżąca obsługa prawna, sporządzanie umów, negocjacje, przygotowanie pism procesowych oraz prawnych opinii czy reprezentowanie przedsiębiorcy w sądzie albo urzędzie.

Jakie wynagrodzenie może otrzymać radca prawny?

Jeżeli wynagrodzenia prawników znajduje się na dobrym poziomie, pensje radców prawnych powinny prezentować się podobnie. Dlatego też średnia zarobków na takim stanowisku wynosi 6200 zł netto. Warto, jednakże zauważyć, iż 25% pracowników tejże branży zarabia mniej, aniżeli 6500 złotych. Ile zarobi radca prawny, który ma bardzo dobre opinie? Co czwarta z osób działających w wymienionej dziedzinie, będzie w stanie zarabiać więcej niż 12 tysięcy złotych. Pamiętajmy także, iż do pensji radcy prawnego doliczane są zwykle różne benefity.

Podobne wpisy