Ile zarabia i czym zajmuje się – web developer?

Web developer to w skrócie twórca stron internetowych i aplikacji webowych. Do jego zadań należy głównie budowa stron pod względem programowania. Współpracuje on z innymi specjalistami zajmującymi się m.in. obróbką graficzną tych stron. To jeden z ważniejszych zawodów w dziedzinie technologii informacyjnych. Z tego względu wykonujące go osoby mogą liczyć na dobre zarobki. Aby pracować w tym zawodzie, trzeba odznaczać się specjalistycznymi umiejętnościami.

Web developer – co oznacza

z ang. /web – sieć/, /developer- deweloper/, projektant sieci WWW. W praktyce pojęcie to jest bardzo ogólne. Osoby zainteresowane tym zawodem mogą rozwijać się w wielu kierunkach. Wielu z nich zajmuje się  „front end development”, a więc odpowiadają za wygląd i mechanikę danej aplikacji internetowej. Od nich zależy więc to, co widzimy na stronie. Web Developer może również zajmować się „back end development”. Zajmuje się wówczas sprawami wewnętrznymi. Dba m.in. o dobrą wydajność, szybkie działanie, odpowiednie funkcjonowanie.

Co Web developer musi potrafić

Oczywiście podstawową umiejętnością web developera jest poprawne posługiwanie się językami programowania takimi jak HTML, CSS i JavaScript i tworzenie w nich prawidłowych kodów. Oprócz tego potrzebna jest znajomość frameworków (szkielety do budowy aplikacji, ukazują ogólny mechanizm jej działania) i narzędzi oraz języka angielskiego. Zarówno jak większość zawodów tak również web developer powinien mieć w sobie pasję, szczere zainteresowanie programowaniem, cierpliwość i chęć do ciągłego rozwoju. Co więcej, przydadzą mu się również umiejętności miękkie takie jak: analityczny umysł, komunikatywność, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i pracy w zespole, zaangażowanie. 

Ile zarabia web developer

Web developer to zawód opłacalny i perspektywiczny. Zapotrzebowanie na zawody informatyczne rośnie. A znalezienie pracy będzie stosunkowo łatwe. Tak jak inne zawody informatyczne, tak samo web developer może liczyć na dobrą pensję. Zarobki różnią się w zależności od firmy, dla jakiej pracujemy, doświadczenia i stażu pracy. Natomiast średnie zarobki prezentują się następująco:

– junior – staż pracy najczęściej do 2 lat – od 4000 do 6000 brutto

– mid – doświadczenie między 2, a 5 lat – od 6000 do 10 000 brutto

– senior – ponad 5-letnie doświadczenie – międzu 10 000 a 15 000 brutto

Średnia medialna zarobków web developera w Polsce wynosi  6310 zł brutto

Jak widać, zarobki na tym stanowisku są atrakcyjny. Należy jednak pamiętać, że jest to zawód wymagający dużych umiejętności i pracy.

Podobne wpisy