Ile zarabia operator żurawia i czym się zajmuje?

Praca operatora żurawia może być wymagająca i niebezpieczna, dlatego do jej wykonywania konieczne są odpowiednie kwalifikacje. Pracownik przeprowadza swoje działania z kabiny zlokalizowanej kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Może on jednak zarobić całkiem sporą sumę. Wcześniej jest zobowiązany do przejścia specjalnych szkoleń i zaliczenia wszystkich egzaminów. W ten sposób nabywa umiejętności koniecznych do wykonywania zawodu. Co robi operator żurawia i jakie są jego zarobki?

Kim jest operator żurawia?

Żuraw to specjalny rodzaj dźwigu uważany za największą maszynę roboczą. Żurawie mogą być obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Operator maszyny ma za zadanie przemieszczać przy pomocy dźwigu różnego rodzaju ładunki i transportować materiały. Zajmuje się także montażem. Praca jest więc wymagająca i odpowiedzialna, lecz zostaje to zrekompensowane wysokimi zarobkami.

Jak zostać operatorem żurawia?

Do wykonywania zawodu operatora żurawia konieczne jest przejście szkoleń umożliwiających nabycie umiejętności i zaliczenie egzaminów. Kurs na operatora żurawia obejmuje przygotowanie do pracy na wysokościach. Część teoretyczna uczy m.in. o przepisach BHP, obowiązkach operatora podczas pracy i przepisach. Część praktyczna jest przeznaczona do nauki obsługi urządzenia. Jeśli kurs został zakończony pozytywnie, można zdobyć ważne przez 5 lat zaświadczenie kwalifikacyjne. Po upływie tego czasu należy przedłużyć uprawnienia.

Obowiązki operatora żurawia

Zarobki operatora żurawia wynikają z ogromu odpowiedzialności, jaka na nim ciąży. Jego najważniejsze zadanie to bezpieczny transport ładunku w obrębie miejsca budowy. Przed rozpoczęciem pracy operator ma obowiązek zapoznać się ze specyfiką konkretnego miejsca i panującymi w nim warunkami. Musi też znać dokumentację i stan techniczny maszyny. Wymaga się od niego także umiejętności prawidłowej oceny warunków atmosferycznych, zbadania okolicy i określenia planu działania. Dopiero wtedy operator może zasiąść w kabinie i zacząć sterować dźwigiem przy użyciu urządzenia sterowniczego. W taki sposób przemieszcza on ładunki. Praca operatora jest ściśle związana z pracą sygnalisty, który przekazuje mu instrukcje oraz informacje.

Zarobki operatora żurawia za granicą

Najwięcej zarobić na tym stanowisku można poza granicami naszego kraju. Dla przykładu w Norwegii operatorzy żurawia otrzymują miesięczne wynagrodzenie powyżej 10 000 zł. W Niemczech i Wielkiej Brytanii zarobki wynoszą z kolei 13 euro lub 13 funtów za godzinę pracy. W przypadku pracy za granicą trzeba też uwzględnić konkretny region kraju, bowiem w zależności od niego stawki mogą się nieco różnić. Podejmując decyzję o emigracji warto zapoznać się z możliwymi do uzyskania dodatkowymi profitami, np. dodatkami za wynajęcie mieszkania czy na dziecko.

Zarobki operatora żurawia w Polsce

W Polsce zarobki na stanowisku operatora żurawia mogą nie być tak wysokie jak za granicą, jednak wciąż będzie to dobra stawka jak na rodzime warunki. Średnie wynagrodzenie w przypadku umowy o pracę wynosi mniej więcej 4500 zł miesięcznie. Jeśli mowa o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, kwota ta może wzrosnąć do 6500 zł w skali miesiąca. Należy mieć na uwadze, że w krajach, w których zarobki są wyższe, więcej wydaje się też na życie. Osoby, które nie znają języka i nie chcą przeprowadzać się ze względu na pracę, mogą więc spokojnie podjąć ten zawód również w naszym kraju. Zarobki powinny wystarczyć do życia na dobrym poziomie.

Podsumowanie

Niektóre zawody nie są przeznaczone do wykonywania przez każdego ze względu na trudniejsze warunki pracy. Do takich zawodów należy m.in. operator żurawia. By zdobyć uprawnienia do sterowania maszyną trzeba przejść przez specjalne szkolenie i zaliczyć egzamin z oceną pozytywną. Choć praca operatora wiąże się z dużą odpowiedzialnością, może on też liczyć na atrakcyjne zarobki. Będą one oczywiście wyższe za granicą, lecz również w Polsce można znaleźć dobrze płatną pracę.

Artykuł przygotowany przy współpracy z agencją pośrednictwa pracy.

 

Podobne wpisy